Forum › Övrigt › Projekt / Min bil › Aero CC -91 projekt
- Detta ämne har 33 svar, 12 deltagare, och uppdaterades senast 2011-06-16 13:34 av .
- FörfattareInlägg
- 10 mars, 2011 kl. 20:00 #23694
norman
DeltagareHej alla SAAB-fantaster!
Min Talladega som jag köpte i höstas fick alltså en Aero-kompis förra helgen :wiiiiiieeeehhhhaaww: (se ”Snack om Talladega”)
Den var i ganska gott skick men kräver så klart en hel del fix för att bli fin.
Här kommer lite bilder från när jag hämtat den samt kört in den i garaget.
Mvh Norman10 mars, 2011 kl. 20:20 #170421norman
DeltagareSom synes på bilder i fg inlägg är det mycket positivt 🙂
Bara lite ytrost nere på dörrkanter och bakre skärmkanter och hjulhus rostfria! :applause:
Den har TCS som jag hoppas slippa bli vansinnig på :crazy:Nu till vad jag fixat efterhand…
:welder: Lite svetsning krävdes vid främre domkraftfästen. Som framgår på bild satt jag dit små stänkskydd så man slipper värsta skiten på det nydonade. Dessutom förstärkte jag invändigt med vinkeljärn fastskuvade i tröskelådan.
Kofångare och spoiler V fram var kass pga snödriva :crying:
Något svart var påsmetat på baksidan men det har så klart inte hållit, så jag skruvade dit plåtförband enl bilder. Spackling, slipning, målning återstår.11 mars, 2011 kl. 19:11 #170445saabaero
DeltagareTrevligt att någon tar sig an denna ledsna aero!
Riktigt tråkigt med fronten 🙁
Inte lätt att hitta en fräsch CC Aero front. Oftast är det enklare att köpa en hel bil..Intressant detta med inredningen och bakspoilern.
Jag vet om minst en annan CC Aero som också saknar moccainlägg.Gummispoilern sitter även på min Aero så det finns minst två bilar med den specen 🙂
Om du har lust att rota lite i spoilermysteriet kan du ta bort panelen på insidan bakluckan och kika vad det står på klisterlappen från linan. Av den lappen framgår det vilken spoiler som satt på när bilen lämnade linan.11 mars, 2011 kl. 19:36 #170448Lollo
DeltagareTrevlig bil, ska skotta ut min CS Aero i morgon ja för att byta koppling mm.
Lycka till med bilen.11 mars, 2011 kl. 22:25 #170453janneh
DeltagareNär jag bytte till vinterhjul tyckte jag att det tog för bilen att resa sig på domkraften. Efteråt hittade jag två nya bullar framför framstolarna och på besiktningen blev det bra-att-veta på rost i golv. 🙂
Så det blir att banka ut och svetsa tjockplåt i sommar. :welder:22 mars, 2011 kl. 22:34 #170859norman
DeltagareSaabAero wrote:Trevligt att någon tar sig an denna ledsna aero!
Riktigt tråkigt med fronten 🙁
Inte lätt att hitta en fräsch CC Aero front. Oftast är det enklare att köpa en hel bil..Nu är i alla fall kofångaren fixad en bild 🙂
Motsvarande för spoilerläppen återstår22 mars, 2011 kl. 22:43 #170860norman
DeltagareSaabAero wrote:Gummispoilern sitter även på min Aero så det finns minst två bilar med den specen 🙂
Om du har lust att rota lite i spoilermysteriet kan du ta bort panelen på insidan bakluckan och kika vad det står på klisterlappen från linan. Av den lappen framgår det vilken spoiler som satt på när bilen lämnade linan.Jag ska kolla lappen men har tyvärr inte hunnit än.
Är i alla fall klar med framskärmen förutom finpolering (när lacken fått torka mer)
Vad tycker ni om att jag fixar skärmen ist.f. att byta?23 mars, 2011 kl. 05:21 #170863Per-Erik
Deltagaresnyggt jobbat, både med kofångaren och skärmen. Om du byter eller reparerar är väl upp till dig, men det ser ju ut som att du vet vad du gör iallafall. Jag valde att byta, för jag skulle inte kunnat fått ihop det så snyggt själv, men kan man, så varför inte…tycker lilla jag 🙂
23 mars, 2011 kl. 08:40 #170868walle
Deltagareska du inte byta skärmar??
23 mars, 2011 kl. 09:33 #170869saabaero
DeltagarePer-Erik wrote:snyggt jobbat, både med kofångaren och skärmen. Om du byter eller reparerar är väl upp till dig, men det ser ju ut som att du vet vad du gör iallafall. Jag valde att byta, för jag skulle inte kunnat fått ihop det så snyggt själv, men kan man, så varför inte…tycker lilla jag 🙂Håller med till fullo!
I mitt fall blev det nya skärmar :blush:Tror det är fler än jag som skulle vilja ha lite mer detaljer beskrivning på hur man lyckas med reparation av stötfångare + spoiler då det är den i särklass besvärligaste delen att hitta till en CC Aero. Lyckas man hitta en spoiler är den troligen i behov av plastrep…
23 mars, 2011 kl. 22:34 #170903norman
DeltagareSaabAero wrote:Tror det är fler än jag som skulle vilja ha lite mer detaljer beskrivning på hur man lyckas med reparation av stötfångare + spoiler då det är den i särklass besvärligaste delen att hitta till en CC Aero. Lyckas man hitta en spoiler är den troligen i behov av plastrep…Jag har lagt plåtar på båda sidor om plasten (om möjligt) och dragit ihop med skruv o mutter. Se bilder i fg inlägg samt dessa som visar hur det ser ut från insidan nu när jag även satt dit spoilerdelen som var helt av. Jag har även lagt superlim i skarven. (Den svarta smeten på en bild fanns redan)
Imorgon blir det lite spackling, slipning, grundmålning, finslipning och lackning igen, men det tar tid och blir sena kvällar :tired:24 mars, 2011 kl. 06:21 #170908saabaero
DeltagareLåter du plåtarna sitta kvar eller tar du bort dom när limmet härdat?
24 mars, 2011 kl. 17:48 #170949norman
DeltagareJa, annars lär det inte hålla för minsta snödriva eller ”parkeringsdutt”.
Man måste vrida kroppen ur led för att se insidan enl bilder, så jag har nackspärr idag 🙂
Därför tycker jag inte det stör alls att plåtarna sitter kvar.2 april, 2011 kl. 23:06 #171380norman
DeltagareEfter en hel del fixande i garaget tog jag idag ut Aeron i friska luften och körde en vända.
Den var som en kalv på grönbete och drog iväg som ett skott :thumbup:
Röd färg är tacksam att polera och jag är väldigt nöjd med resultatet av vänster fram (kogångare, spoiler och skärm) 🙂
Imorgon ska jag börja med finliret på Talladegan som står och surar i snödrivorna, avundsjuk på sin röda lillebror :crying:
Fast i slutet på nästa vecka kommer det att våras det även för den :wiiiiiieeeehhhhaaww:
Det finns (som alltid) mer att fixa även på Aeron, tex draget, rekond av inredning samt inköp av nya däck inför besiktning.
Tallan är besiktad så den blir nog först ut på vägarna officiellt 😀3 april, 2011 kl. 01:09 #171382sjuntorpsdaniel
Deltagaresnyggt jobbat 🙂 vacker bil.
- FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.