Automatchoke Fomoco för lite luft?
Forum / Modellspecifika forum / 95/96 V4 / Automatchoke Fomoco för lite luft?
- Detta ämne är tomt.
-
FörfattareInlägg
-
Sedan jag hämtade ut Bertil från vinterförvaringen så har han varit svårstartad och går illa och dör vid gas tills han börjar bli varm. Sitter en Fomoco originalförgasare med automatchoke 1970. Jag har laborerat lite och konstaterat att det verkar som den får för lite luft när den är kall. Om man petar på spjället när den håller på att dö så piggnar han till. Tror inte spjället kärvar då den fungerar bra och öppnar när den blir varm. Tips på vad som är fel eller hur man kan justera detta? Hade ju isär förgasaren i höstas men upplevde att den fungerade efter det och detta är något som uppkommit under vintern upplever jag. Kan man justera eller byta ut bimetalfjädern eller kan man justera detta utan att plocka isär förgasaren?
mars 28, 2021 kl. 19:40 #482998Ja automatchoken går väl att justera, nu är det ca 40 år sedan jag skruvade på föräldrarnas 96:or så minnet e lite vagt. Om man tittar i verkstadshandboken så finns denna bild
Nummer 16 är ju bimetallfjädern till choken och det ser ut som om den går att justera i några olika lägen.
På våra 96:or årsmodell 79 så dom har solex 2 portsförgasare, kan man justera hela huset där kylvätskeslangarna sitter om man lossar lite på de 3 skruvarna som håller huset mot förgasaren. Har inte kollat på 95:an som ju är en 74:a med en nästan lika dan förgasare som den du har.
SAABoholic
96 -64 grå trubbnos
96 -73 blå
95 -74 Indisk gul // Står på bakhjul & 2 pallbockar i garaget, riktar just en gammal krockskada.....
96 -76 gul/beige
96 GL Super -79 Alabastergul // Står och väntar på sin tur utanför garaget
96 GL Super -79 Alabastergul // Min dagliga bil
9-5 Linearsport Sp -03 manuell // Vintersläden
9_3 TTID AERO -08 Metas favoritbil-
Det här svaret redigerades för 5 år, 2 månader sedan av
Mats Jedmo.
-
Det här svaret redigerades för 5 år, 2 månader sedan av
Mats Jedmo.
-
Det här svaret redigerades för 5 år, 2 månader sedan av
Mats Jedmo.
Attachments:
mars 29, 2021 kl. 09:55 #483016Hej. Eftersom bilen fungerade i höstas så föreslår jag att du kör några mil och sedan åker till macken och tankar. Bensin är färskvara. Har du tur så löser det problemet utan att du behöver skruva isär förgasaren. Mvh Bengt
mars 29, 2021 kl. 10:35 #483018Hade en 71:a med samma typ av förgasare. En enkel grej kan vara att att du behöver lufta kylsystemet, luftskruven sitter på värmepaketet, högra sidan (färdriktningen). Har också för mig att man skulle se till att chokespjället inte stängde helt, ett svagt minne säger att man kunde använda en 3 mm borr för att mäta spjället avstånd från huset. Mvh Harald
-
Det här svaret redigerades för 5 år, 2 månader sedan av
saab v4-ever.
mars 29, 2021 kl. 15:53 #483034Är du säker på att det inte är tvärtom, att den får för mycket luft i början? Jag hade en Fomoco med automatchoke som aldrig ville gå i helt. Till slut drog jag en fiskelina från chokearmen in i kupén så jag kunde dra manuellt sista biten. Ur gick den bra av sig själv, precis som din.
96 V4 1975 ”Bollen”
Tack för alla tips hittills. Ska börja med att tanka upp och lufta kylsystemet. Känns som minst effort. Tror på för lite luft då jag när jag petat till spjället när den nästan dött så piggnar han till och låter riktigt bra. Återkommer i ärendet men tar gärna emot fler tips.
Hej igen. Har brottats en del men inte hittat lösningen. Jag har gjort rent förgasaren, gjort rent kylsystemet, byt ut sprucken vacumslang och bytt tändkablar. Svårstartad fortsatt och när han väl går igång får man nu gasa fullt för att hålla Bertil vid liv. När han blir varm så går han fantastisk bra. Har en känsla att det är något med förgasaren ändå. När jag plockade isär Fomocoförgasaren så låg ventilen till fullasttillskott(direkt ur VHB) på botten i förgasaren. De går att stoppa tillbaka men jag kan för lite för att första effekten av detta och om det är lagbart (se bilder). Någon som har tips och vad det beror på? Choken verkar bete sig mekaniskt som tänkt.
Hej igen.
Efter några dagar av diverse felsökning med slumpmässigt byte av delar kopplat till tändningen och isär plockning och ihopskruvning av förgasare ett par gånger så misstänkte jag baserat på killgissningar att minst ett av felen låg mellan tändspolen (nybytt) och tändstift (nybytta). Byte ut tändkabeln till en gammal från spolen igår och då hoppade Bertil igång, gick uruselt kall och krävde massa gas för att överhuvudtaget inte dö igen. När han blev varm gick han rent och bra i 4-5 mil körning bortsett från ett undantag när han dog men startade igen. Idag var han lika död igen när han var kall. Åkte förbi mekonomen och spontanshoppade nytt fördelarlock och rotor. Bytte dessa och då startade han direkt med tomgång utan gaspådrag. Tror/hoppas jag har hittat felet (eller ett av felen). Vi får se när han är kall nästa gång eller om jag har fortsatt fel runt kallstart/choke.
-
Det här svaret redigerades för 5 år, 2 månader sedan av
-
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.




