Elfläkt på Sonett III
Forum / Modellspecifika forum / Sonett / Elfläkt på Sonett III
- Detta ämne har 13 svar, 7 deltagare, och uppdaterades senast 2004-08-10 21:15 av
christian.
-
FörfattareInlägg
-
Håller på med en översyn av kylsystemet på min Sonett III. Jag har tänkt montera en elektrisk kylfläkt och har fått tipset att montera termokontakten mellan termostaten och kylaren. Vet en som gjort på detta sätt och det fungerar bra.
Men jag har funderat lite på om det skulle gå att montera termokontakten mellan vattenpumpen och termostathuset istället (har en T-koppling som passar den slangdimensionen). I den ledningen så flödar väl vatten från motorn hela tiden, men det borde väl ändå gå bra? Någon som provat?
juli 30, 2004 kl. 13:33 #76284Är du ute efter den sista effekten? eller lider du av värme problem? Jag hade satt givaren där vattnet är som varmast, på sonetten borde det väl bli i närheten av termostaten, eller på kylaren. Jag har aldrig haft några som helst värmeproblem med min sonett, efter kylarspolning och nya slangar överallt.
Det finnes termobrytere til elfläkt som passer rett i hullet mellom termostatlokket og giveren til vanntemperaturmåleren. På Ford brukes dette hullet til å hente ut vann gjennom en tynn slange til automatchoken på forgasseren, det gjør det kanskje også på Saab?
Kan finne ut vilken bil denne termobryteren egentlig er beregnet på hvis det er av interesse? (etter en liten semester)
augusti 2, 2004 kl. 08:30 #76287Jag tog en kvaddad 900-kylare. Tog bort termokontakten och dess gänggods. Lödde fast det sistnämnda ca 100mm under ”pipen” på kylarens högra sida. Fläkten är en från SPAL och den köpte jag från GA Lindbergs Import. Förutom på hög höjd i Arizona och i Colorado har jag aldrig haft problem med för hög motortemp i min Sonett III utan jag monterade den mer för effektens skull. Varför låta en fläkt gå hela tiden när den kanska bara behövs under 3-5% av driftstiden?
Är det inte problem med strålningsvärmen från motorn och avgasrören? Jag tänkte på glasfiberkarossen. Jag brukar öppna den lilla huven efter att jag har kört hårt och långt.
Det går ju att ha en manuell kontakt så att man kör fläkten en stund efter man stängt av motorn.
Har sett många exemmpel på vad hög värme får olika material att åldras fort.Sabbe
augusti 2, 2004 kl. 19:51 #76289Om fläktreläet inte kopplas över tändningsnyckeln utan direkt, så kommer fläkten att snurra efter det att tändningen slagits ifrån om så behövs. Då blåses ju kall luft in i motorrummet. Så är det ju på våra ”moderna” Saabar!
En manuell kontakt är inte så dumt att ha som extra säkerhet.Lycka till Christian. Vi konverterade Olas Sonett 70:a på detta sättet. Termokontakten sitter mellan termostat och kylare på en rörbit med hårdlödd lämplig stor mutter för kontakten.
Var på skroten idag och tog ett T-rör med termokontakt från en gammal 900 med AC. På dessa sitter termokontakten på slangen mellan kylare och termostathus.Både röret och termokontakten (92 grader?) borde passa fint på V4:an.
Funderar på en SPAL-fläkt med rotordiameter 225 mm. Den med diameter 305 mm som rekommenderats på forumet tidigare är lite för stor för att få plats på insidan av kylaren, dvs sugande.
augusti 2, 2004 kl. 21:42 #76291Om Du hittar ett likadant T-rör till är jag intresserad. (Finns ingen sådan 900 här på skroten). Ska konvertera min Sonett V4 så småningom!
Statusrapport fra første prøvetur med 92 graders termobryter montert på innsuget som beskrevet tidligere, og 225mm. fläkt fra Lindberg kopplet direkte til jord på motor og pluss på starter: fungerer glimrende

Varm dag i Oslo idag, og ingen problemer med å holde temperaturen på et akseptabelt nivå.
Føles bra å gå fra bilen parkert og høre fläkten sørge for at den ikke blir for varm når man stenger av

Här kommer en liten rapport, med bilder. Nu är allt på plats. Har dock hittils endast hunnit testa systemet på tomgångskörning men det verkade fungera fint.
Fläkten går igång när temperaturmätaren står en liten bit över ”normalläget”. Efter någon minut när temperaturen var tillbaks på normalläget så stannade fläkten. Efter ytterligare någon minut så startade fläkten igen. Motorn stängdes sedan av precis när fläkten startat igen, fläkten gick då i cirka 60 sekunder. Det här testet utfördes vid en omgivande temperatur av ca 25 grader.
Så här såg det ut före.
[image]http://www.saabklubben.com/forumbilder/sonettkyl01.jpg[/image]305 mm SPAL-fläkt blir för stor. Den passar visserligen på kylaren men kommer att ta i balken som kylaren är monterad under i bilen. (Om fläkten monteras som tryckande fungerar det kanske).
[image]http://www.saabklubben.com/forumbilder/sonettkyl02.jpg[/image]225 mm SPAL-fläkt får bättre plats. Kostar 700:- hos Jan o Lisa Motorsport. (Samma fläkt kostar 1150:- hos GA Lindberg Import )
[image]http://www.saabklubben.com/forumbilder/sonettkyl03.jpg[/image]850 mm fläktrem, eller borde den kallas generatorrem.
[image]http://www.saabklubben.com/forumbilder/sonettkyl04.jpg[/image]Termokontakten är från en og900. T-röret är från og900 med AC.
[image]http://www.saabklubben.com/forumbilder/sonettkyl05.jpg[/image]Alla kylslangar och klämmor är nya. Vattenpumpen är givetvis också ny.
[image]http://www.saabklubben.com/forumbilder/sonettkyl06.jpg[/image]Kylslangen mellan vattenpumpen och kylaren är ca 2 dm lång med en 90-graders böj. För att få en ny sådan gick jag in på Saab och köpte kylslangen mellan termostat och kylare till og900 utan AC. Denna kapades sedan. Den avkapade biten stämmer exakt med originalslangen.
Den överblivna biten kapades sedan ytterligare en gång och de två bitarna användes för att koppla ihop kylareen, termokontakten och termostathuset. Passar perfekt.
[image]http://www.saabklubben.com/forumbilder/sonettkyl07.jpg[/image][image]http://www.saabklubben.com/forumbilder/sonettkyl08.jpg[/image]
Jag återkommer med rapport efter ytterligare provkörning.
augusti 8, 2004 kl. 10:23 #76294Jag monterade termokontakten enligt bild på denna länk: http://groups.msn.com/SAABSonettIIIClub/matss73sonett.msnw?action=ShowPhoto&PhotoID=337
Nu är det så att jag även har en AC i bilen och jag valde att sätta fläkten framför kylaren och kondensorn. På såvis kan jag medelst jag enkelt styra fläkten så att den även kan fungera som en kondensorfläkt. En lösning som är ganska vanlig på andra fordon. På följande länk syns arrangemanget samt oljekylaren: http://groups.msn.com/SAABSonettIIIClub/matss73sonett.msnw?action=ShowPhoto&PhotoID=348
Det är så att kondensorn är mycket lägre än vattenkylaren vilket ställer till en del problem. När man sätter fläkten längst fram, jag har räknat på kapaciteten och försökt att maximera den, så är det viktigt att man tätar spalter mellan kylpaketen och mellan fläkt och kondensorn så att fläkten verkligen blåser luften igenom kylpaketen.
Jag har inte någon knapp för manuell styrning förutom att jag kan styra den med AC:n; (när AC:n ger tryck så startar ju fläkten automatiskt) Däremot ligger det alltid spänning över termokontakten så fläkten kan ”efterkyla” när motorn och tändningen är avslagen. Separat knapp för manuell styrning finns det däremot originalmonterade i Sonett 2T.
augusti 8, 2004 kl. 18:06 #76295Bra bilder Christian! Lägg dem på din hemsida också som en liten tips o trixhjälp kanske.
Mats lösning är också bra tycker jag. Där slipper man ju också från ett par slangskarvar som det ju finns nog av ändå på en V4a.
På rallySaaben har jag en fläkt från en Audi som helt styrs med knapp på instrumentbrädan. Kapade också bort hela fläktlagerhållaren på frontkåpan och ersatte med en slät plugg. Bra när vi hälsade på ett träd och kylaren var oskadad fast den varit inne en vända i motorn. Mer funktion än form alltså! :tumme:
/B
bengt@akesson-motorsport.se
-
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.
