Hjälp Koppla Strypventil/Intercooler samt laddtrycksmätare!
Forum / Modellspecifika forum / OG900 / Hjälp Koppla Strypventil/Intercooler samt laddtrycksmätare!
- Detta ämne har 19 svar, 5 deltagare, och uppdaterades senast 2015-10-16 02:32 av
tusse92.
-
FörfattareInlägg
-
Behöver Hjälp med att koppla in följande:
-Strypventil (http://badassparts.se/strypventil-laddtrycksstyrning.html) Denna har jag köpt!
-Intercooler (Från 900Turbo, ska monteras i min 900S(LTT) )
-Laddtrycksmätare (http://www.scstyling.com/laddtrycksmatare-sline-autogauge-p-16295-c-5529.aspx) Denna!!Behöver beskrivning hur följande kopplas in på 900S (Lätttrycksturbo).
Gärna så detaljerat som möjligt (Aldrig kopplat in nått av följande innan) Gärna med bilder!!Har även justerat tryckvakten enligt beskrivning jag hittade här på nätet!
Här en bild på tryckvakten,satt under ratten bakom två svarta relän, justera in mittenskruven ca 1-1,5 varv..
Vill mest ha bekräftat så det är rätt jag varit på och skruvat på gällande tryckvakten.

Tacksam för all hjälp!
@tusse92 wrote:
Behöver Hjälp med att koppla in följande:
-Strypventil (http://badassparts.se/strypventil-laddtrycksstyrning.html) Denna har jag köpt!
-Intercooler (Från 900Turbo, ska monteras i min 900S(LTT) )
-Laddtrycksmätare (http://www.scstyling.com/laddtrycksmatare-sline-autogauge-p-16295-c-5529.aspx) Denna!!Behöver beskrivning hur följande kopplas in på 900S (Lätttrycksturbo).
Gärna så detaljerat som möjligt (Aldrig kopplat in nått av följande innan) Gärna med bilder
Gärna snabba svar eller länkar till bra förklaringar på följande..Har även justerat tryckvakten enligt beskrivning jag hittade här på nätet!
Här en bild på tryckvakten,satt under ratten bakom två svarta relän, justera in mittenskruven ca 1-1,5 varv..
Vill mest ha bekräftat så det är rätt jag varit på och skruvat på gällande tryckvakten.

Tacksam för all hjälp!
Om du har skruvat på den stora skruven så har du skruvat på rätt skruv!
Om du har IC från en og900 med slangar och rör så är det en enkel operation att skruva dit, svårt att beskriva det arbetet bara. Du får googla lite bilder så ser du hur den sitter.
Strypventilen kopplas väl in på slangen som går mellan turbons kompressordel och wastegate:en, där ska det sitta en slang original.
Fick du inte med någon beskrivning till strypventilen?Ang Tryckvakten skruvade jag på den stora skruven. 😀
Hängde inte med nån beskrivning hur strypventilen kopplas in.
Är väl så självklart för dom som säljer hur den kopplas in kanske?
Men för mig är det inte självklart,första gången jag ska montera/testa dessa saker!Testa koppla in laddtrycksmätaren. Drog + och – direkt ifrån batteriet (Fixar det senare när jag vet ladd stämmer)
Fick på tomgång mellan 0.4 till 0.5 i ladd , dock på – sidan på laddtrycksmätaren.
Samt när jag gasade åkte laddet upp till 0 på mätaren, vad har jag kopplat fel ?Bifogar några bilder hur jag kopplat.



T-korset inkopplat på slangen mellan btr (bilden) och insuget (se bild) , felkopplat så? bör väl inte få -0.45 som värde vid tomgång samt 0 vid gaspådrag?
Tillägas bör att jag har testat fullgasrepor på 1ans samt 2ans växel , samma resultat där att vid gaspådrag så går mätaren upp till 0.

Var visst inte riktigt den laddtrycksmätaren jag hade som jag länkade längre upp,men funkar väl likadant.. 😉På bilderna sladden till T-korset från laddtrycksmätaren inte påkopplad, men självklart var den det vid test 😉
Tacksam för hjälp!
@tusse92 wrote:
Testa koppla in laddtrycksmätaren. Drog + och – direkt ifrån batteriet (Fixar det senare när jag vet ladd stämmer)
Fick på tomgång mellan 0.4 till 0.5 i ladd , dock på – sidan på laddtrycksmätaren.
Samt när jag gasade åkte laddet upp till 0 på mätaren, vad har jag kopplat fel ?inget!
en motor har undertryck när den inte har laddtryck, är inte konstigare än så. när du ger gas börjar turbon snurra och minskar/tar bort undertrycket och sen kommer laddtrycket.
Sen finns det alltid olika snygga sätt att koppla in laddtrycksmätaren. jag rekomenderar dig att sätta T-korset på slangen till tryckvakten så att du slipper dra extra vaccumslang in i kupén utan kan använda den som finns där.
ström tar du från.. nånstans. enklaste är väll att mygla på stereons kablage. annars är bästa att koppla in sig på instrumentbelysningen, men det har jag aldrig gjort så det vet jag inte helt 100 hur man gör bäst..
Okej, smart att koppla på slangen till tryckvakten, då slipper jag pilla med att dra in vacumslangen från motorutrymmet, synd bara jag monterat tillbaka allt sen jag justera tryckvakten. Men bara börja riva ner igen 😉 Tycker att den borde gå över 0 på laddmätaren när jag gjorde fullgasrepor på både 1an och 2ans växel ?? Ang koppla ström till laddmätaren , vilka sladdar från stereon kablage ska användas ? (Har ingen stereo på bilen, men kablaget kvar). Broberg – Har för mig du hade likadan pysventil som jag köpt , har du nån bild på hur den ska sitta? Lättare se på bild hur det ska sitta . Mvh Niklas
Bifogar bild jag tagit, så jag ska se om jag förstår rätt att det är på den slangen strypventilen ska kopplas..
Vad bör laddet vara på tomgång när jag ställer upp?
Vill ha samma laddtryck som en fulltryckare (0,8 i ladd?)Kollade lite ang Intercooler att sätta ditt, sitter den bara lös, inte i någon hållare eller liknande intercoolern?
Har ju IC från 900T16 med slangar.. Men hur ska det sitta fast, bara sitta löst?
Tar gärna bilder på det ifall det ska sitta i nån hållare/bälg..Tack på förhand
Okej, då vet jag vart Strypventilen ska kopplas, Tack! =)
Aj aj.. Ska se om jag kan hitta nån som har en bälg intercoolern ska sitta i då, annars får jag väl smida ihop nått eget fäste i värsta fall..
Ang laddtrycket…
Vad bör laddet vara på tomgång när jag ställer upp?
Vill ha samma laddtryck som en fulltryckare (0,8 i ladd?)
Ska det ligga på -0.8 på laddtrycksmätaren på tomgång för att ”stämma”? -
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.


