Kopplingen tar inte
Forum / Modellspecifika forum / OG900 / Kopplingen tar inte
- Detta ämne har 10 svar, 7 deltagare, och uppdaterades senast 2012-10-05 09:19 av
morsole.
-
FörfattareInlägg
-
Köpet en repsats till huvudcylindern från Speedparts monterade ihop denna som jag tyckte att den gamla var.Med detaljen i mitten fanns inte i cylindern när jag plockade isär den gamla.Hur i he……ska den passa med dom nya grejorna?plockade ohop som jag tyckete att det var men fick kapitulera .Gör om gör rätt.
Har skruvat hela dagen ,återställt allt samt luftat systemet.Kopplingen känns fotfarande som att den endast tar längst ner.Alltså den trycker inte ut slavcylindern nog mycket.Kanske det är slavcylindern som kronglar.Får fortsätta i morgon med mera felsökningHar någon mera tips?.Man blir då inte arbetslös på semestern.
Det kan vara kopplingslangen som börjat flexa, det ger liknande symtom som kass huvudcylinder. Följ hydrauliköret från slavcylindern så övergår den i en slang längst ner till vänster i motorrummet. Känn med fingrarna om den flexar när en kompis trycker på kopplingspedalem.
Problemet löst.Allt till huvudcylindern var rätt ihopmonterad,den felande delen tillhör mest troligt så att det är reservdelar till flera olika cylindrar.Den var överlopps.Fick sätta en polygrip mellan solfjäderkopplingen och urtrampningslagret för att konna lufta.Mycket pumpande av hustrun men det blev perfekt till slut.Allt ok för stunden ,men det kommer förmodligen nya fel.
@hln wrote:
Hur har ni fått loss muttern till huvudcylindern, den som är i motorhuven?
(precis efter kopplingsslangen)
13-nyckeln är för stor och 12 för liten 🙁En kvalificerad gissning är att det är 1/2″ på den (ca 12.7mm). Av någon korkad anledning finns det flera muttrar på og900 som har 1/2″-storlek. Andra exempel är avtappningspluggen för motoroljan (här är det många som gör bort sig och sliter ut huvudet med en 13mm nyckel och sedan inte får upp pluggen) och muttrarna som katalysatorn sitter fast med.
I min blocknyckelsats ligger bland alla mm-nycklar en 1/2″-nyckel som jag köpte specifikt för og900-meckande! :wacko
-
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.
