plana block och insug
Forum / Modellspecifika forum / 95/96 V4 / plana block och insug
- Detta ämne har 26 svar, 8 deltagare, och uppdaterades senast 2014-02-17 11:10 av
stefan.
-
FörfattareInlägg
-
februari 13, 2014 kl. 11:10 #24098
Hej!
Om man planar ett block 2mm behöver man plana insuget då också? Räcker det att plana botten på insuget då? :wrench
//Jesper
Jesper:
Du mäta bredden på tätningsytan för insugningsröret på blocket innan du bearbeta cylinderraderna.
Efter bearbetningen av cylinderraderna måste du också bearbeta tätningsytan för insuget. Tätningsytan måste vara av samma storlek som innan cylinderraderna blev bearbetat.Enligt SAABs trimanvisningar skall man vid planing av blocket 1mm plana packningsplanet mot insuget 1,2mm. Jag tror Hubbe gjort en tankegroda här, det måste vara topparnas anliggningsyta ( bredd)mot blocket som ska vara lika efter planingen, insugningslockets plan måste bli kortare efter en planing eftersom topparna kommer närmre varandra. Sedan återstår bara att plana insuget på tre sidor,undersidan är viktigast,tas för lite där, hänger insuget på korkpackningen och tätar dåligt mot topparna,mvh Mats
februari 13, 2014 kl. 19:01 #61761Tack för svaren, jag ritade upp en modell av motorn och insåg att det blir precis som ni säger att man måste plana alla 3 sidorna på insuget. Får försöka mäta på ett block och se om jag kan räkna ut hur mycket det blir. Anledningen är att jag inte hittar några kolvar med tillräckligt mycket komphöjd utan att behöva borra blocket.
är det egentligen inte fler mått som påverkas? Jag har för mig att hela geometrin blir annorlunda och dom säger ju det på v8 motorer att kan man undvika dylika övningar så ska man göra det.
Nu har ju fords V4 en ganska tjock insugningspackning som förlåter en del men man måste ju verkligen hålla tungan rätt i munnen. Att plana ett insug på sidorna är inte gjort i en handvändning det heller om man ska få båda sidorna parallella och med samma vinkel.När jag satte planade Std B toppar på ett borrat orginalblock fick jag skära bort halva höjden på de tjocka korkinläggen i ändarna på insugningspackningen.
Började med att lägga på insuget utan packning, såg då hur illa delarna passade ihop. Kände inte för att riva blocket och plana mittdelen.
Resultatet med tunnare mittendel på insugspackningen fungerade bra då jag fick det tätt direkt.Sabbe
februari 14, 2014 kl. 11:22 #173166Vad jag har förstått finns det en del som kör med vw kolvar som har 39,6 i komphöjd och då måste man ju plana blocket mycket för att få vettig kompression så någon borde ha kolla på detta? Eller finns det längre stakar som passar i motorn?
Det finns kolvar med rätt höjd,jag håller just på att bygga en måttligt trimmad motor till sonetten,Motomobil säljer kolvar(ford pinto original)som passar i v4an,dia 90,83 vändhöjd 41,65 vilket ger ca 10:1 i kompförhållande,för att vara stdkolvar är de inte billiga,men man slipper all planing och de vägde inom 1 gram, så i slutändan tror jag det blir hyggligt billigt i alla fall. beställningsnummer är 42353130-12. Mats
@Stefan wrote:
är det egentligen inte fler mått som påverkas? Jag har för mig att hela geometrin blir annorlunda och dom säger ju det på v8 motorer att kan man undvika dylika övningar så ska man göra det.
Nu har ju fords V4 en ganska tjock insugningspackning som förlåter en del men man måste ju verkligen hålla tungan rätt i munnen. Att plana ett insug på sidorna är inte gjort i en handvändning det heller om man ska få båda sidorna parallella och med samma vinkel.Stefan:
Ja, egentligen påverkas fler mått. Jag tror också att den ganska tjock insugningspackning och de stora toleranser förlåter en del. Jag kollat planytan till insugröret på min 1800cc planat block, och planytan har samma mått som standardblocken. Vad som förvånar mig är, att en standard insugrör kan monteras utan problem. Nu kommer jag inte ihåg om blocket blev 1 eller 1,5mm planat. Jag kommer att diskutera detta de nästa dagar med B-E Ström, sen kommer jag att berätta hur det hänger ihop.
Herregud, det är väl vanlig trigonometri? Jag har aldrig varit intresserad i ämnet så jag har inte brytt mig (däremot råkat ut för problemet som beskrivs på en bil inser jag i efterhand), men det är väl bara att sätta upp en räknesnurra i Excel? Vinklarna är ju fasta och man gör ju definitiva mätbara arbetsmoment som kan räknas i t ex mm => Pythagoras sats. Förändring i X och Y-led som ger en ny längd på hypotenusan. Det hela speglas mitt i insuget sett i längsled.
:TY/D
@Dicst wrote:
Herregud, det är väl vanlig trigonometri? Jag har aldrig varit intresserad i ämnet så jag har inte brytt mig (däremot råkat ut för problemet som beskrivs på en bil inser jag i efterhand), men det är väl bara att sätta upp en räknesnurra i Excel? Vinklarna är ju fasta och man gör ju definitiva mätbara arbetsmoment som kan räknas i t ex mm => Pythagoras sats. Förändring i X och Y-led som ger en ny längd på hypotenusan. Det hela speglas mitt i insuget sett i längsled.
:TY/D
Dicst:
Jag har i dag talat med B-E. Ström, och han sa att fanns många hos honom som sa samma sak som du, och en av dom var jag. Normala skolmatematiken är tillräckligt, det tar 5 min. Men vad med verkstadsarbete? Block bearbetning på 3 ytor, sen insugningsrörets bearbetning på 3 ytor. Vid montering av insugningsröret, ser du problemet. Insugpackningen passar inte på blockets planyta, planytan är för liten.
Bengt-Erik bearbeta bara blocket på följande vis:
Plan bearbetar cylinderraderna (1-1,5mm) sen bearbeta tätningsytan för insugröret. Tätningsytan måste vara på samma bredden som innan cylinderraderna blev bearbetat (om jag minns rätt 47mm)
Du vill undra dig hur perfekt en obearbetat insugrör kan monteras.
Disct, det är skillnaden mellan teori och praktik.Hmm, jag är inte riktigt klar över ditt svar Hubbe? Jag ser ingen konflikt mellan teori och praktik. Ser heller inget problem med precisionen med moderna fleraxliga verkstadsmaskiner där man slipper spänna om arbetsstycket. Det finns flera vägar att nå samma resultat, varav du beskriver en. Även den fungerar att räkna fram med matematik för småskolan.
Personligen hade jag nog gjort en anpassad fräsfixtur om jag livnärde mig på att trimma V4:or. Tack och lov håller jag mig till tvåtaktare numera och slipper massor av dyra arbetsmoment.DICST:
Jag är inte heller riktigt klar över ditt svar.
Teoretiskt måste du bearbeta 6 ytor, enligt B-E Ströms praktiska metode bara 3 ytor. Du är kanske så mycket fixerat på teorin att du glömmer det praktiska? Matematik är för mig ett verktyg som ett borr osv. När jag göra ett hål, ta jag ett borr, ska jag kolla flamhastigheten i ett topplock ta jag matematiken.
Hoppas, att vi har samma uppfattning om tvåtaktsmotorer. -
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.
