Forum › Övrigt › Projekt / Min bil › Saab 9-3X XWD
- Detta ämne är tomt.
- FörfattareInlägg
- 25 mars, 2023 kl. 11:32 #501274
Oscar Karlsson
DeltagareHej!
Startar en liten tråd om min relativt nyinköpta X. Jag har haft många 9-3:or men länge suktat efter en just en 9-3X med fyrhjulsdrift. Dieslarna finns det gott om tycker jag men då tappar man ju just fyrhjulsdriften och de bensinare som annonseras har antingen gått långt eller är för dyra i mitt tyckte för en bil som är över 10 år gammal.
Men då dök denna upp bara 10 mil från mig och till ett vettigt pris.Få ägare, relativt lågt miltal (16500), hyfsat fräscht skick och fullstämplad servicebok gjorde att jag slog till. Bilen är ganska basutrustad, men har det viktigaste. Sen gillar jag vita 9-3:or. Sommarhjulen på original 9-3X fälgar var dåliga i skick så nya 18″ turbinfälgar beställdes, även Nevs 9-3 emblem både till bil och fälgar för lite renare utseende. Jag passade på att lägga keramiskt lackskydd på fälgarna nu när dom är nya så blir det enklare att hålla rent och skyddar endel mot repor.
Några bilder!
25 mars, 2023 kl. 22:44 #501291Andreas Hermansson
DeltagareTrevligt med en X-tråd!
26 mars, 2023 kl. 09:56 #501295Bengt Karlsson
DeltagareFin bil. Jag håller med Andreas om att det är trevligt att läsa om en 9-3X. Bra att det finns trådar om både nyare och äldre Saabar här på forumet. (Vi är nog många som med stort intresse läst din tråd om din OG900 turbo)
Mvh Bengt29 mars, 2023 kl. 16:43 #501355Oscar Karlsson
DeltagareTack för svaren! Kul att min tråd om 900 gillas, jag ska göra några uppdateringar där också framöver!
Efter inköpet av 9-3:an så gjorde jag en koll under bilen, den såg bättre ut under än vad jag trodde, men som jag misstänkte så var det ytrost i hjulhusen bak, standard på 9-3. Men tur nog inte lika alvarligt som det brukar vara på 9-5 där det gärna rostar sönder totalt. Jag tog tag i det direkt så det inte skulle bli värre.
- Det här svaret redigerades för 2 månader sedan av .
- Det här svaret redigerades för 2 månader sedan av .
1 användare tackade författaren för det här inlägget.
3 maj, 2023 kl. 21:28 #502314Oscar Karlsson
DeltagarePysslet fortsätter! Stötdämparna bak på XWD är en känslig punkt. Dessa är dyra och har dålig kvalitet. Min bil är låg i baken, jag trodde att originaldämparna var slut med efter en närmare koll så är dämparna utbytta till Sellholmsdämpare. Dessa är gjorda för att passa XWD men eftersom det är stötdämparen som håller höjden och inte fjädern så säckar bilen ihop ändå. Nya stötdämpare kostar runt 14000:-, de är dyra eftersom det är nivåreglering. Känns surt att lasta ut detta när man inte vet hur länge man kan köra innan de börjar läcka. Jag har köpt fjädrar anpassade för XWD som är justerbara, ska testa att montera dessa och se hur bilen blir att köra. Högre kommer den bli men osäker hur komforten blir. Om det inte går så får det bli originaldämpare framöver. Men värt ett prov! 900:- istället för 14000:- 😁
5 maj, 2023 kl. 20:48 #502511Oscar Karlsson
Deltagare - FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.