Saab at Bonneville Salt Flats
- Detta ämne har 7 svar, 6 deltagare, och uppdaterades senast 2002-12-16 10:57 av
xpniklas.
-
FörfattareInlägg
-
december 12, 2002 kl. 20:40 #11550
Här kommer en liten story om rekordförsöken på Bonneville Salt Flats i början av 60-talet:
Dick Catron från Denver satte rekord med tvåtaktssaabar på Bonneville Salt Flats både 1962 och 1964. Catron var saabhandlare i Denver och ägde företaget Rocky Mountain Saab INC som var Saabs västkustdistributör under 60-talet.
1962 tog Dick Catron en ny 96:a till Bonneville National Speed Trials för att göra ett rekordförsök i en klass där en VW-bubbla hade det gällande rekordet.
Catron 96:a hade en motor som var byggd av Saab Motors INC under ledning av Bob Wehman. Efter att under viss medvind ha lyckats kört 101,99 mph i en kvalificeringsrunda så skulle Catron kommat att slå rekordet i ”Class F Touring&Sports”
Redan tidigt på morgonen satte man rekord med ca 93 mph. Därefter fortsatte Catron att köra och slog det ursprungliga rekordet 5 gånger och slutade på 98.079 mph.
Året efter, 1963, kom Catron tillbaka för att sätta nya rekord. Nu hade han tänkt sig i klass I/PRO (Production Class 0.76 to 1.0 liters)men rekordet togs av en Alfa Romeo som hade kört 104.406 mph och Catrons försök misslyckades.
Skam den som ger sig. 1964 var Catron tillbaka på Bonneville igen. Denna gång med en 93F vilken han inbillade sig vara mer aerodynamisk. I bilen hade han stuvat ner en 940cc motor som var byggd under ledning av Rolf Mellde på tävlingsavdelningen i Trollhättan. Denna motor finns för övrigt kvar i Saabs gömmor och fanns i början av 90-talet att beskåda på museet i Trollhättan. Vidare så hade bilen utrustats med speciella däck från Gates. Däcken hade större diameter än vanliga däck och så hade mönsterdjupet svaravats ner till minsta tillåtna djup. I teorin skulle detta ge ett mindre rullningsmotstånd med bibehållen klassad rullningsdiameter. Och möjligen lite högre hastighet vid maximalt varvtal.
Dick Catron gav järnet. Kvalrundan i klass I/PRO kördes på 107.39 mph och när det sedan blev allvar så körde catron et godkänt race på 105.453 vilket innebar nytt rekord. Saaben hade dock ytterligare försöksrundor kvar och sista tävlingsdagen skulle rekord sättas på nytt. Var det tänkt. Istället regnade det. Regnet kom att medföra att banan mjuknade och detta omöjliggjorde tävlingingar på Bonnevile Salt Flats under flera år därefter.
Hej
Lennart Lindström från Anderstorp RC har ju som bekant arrangerat hastighets rekordförsök i flera år. De senaste åren har det varit 1/2 och 1 km med stilla stående start bla beroende på problem att hitta en lämplig bana för flygande kilometern.
Lennart har dock planer på både flygande kilometern samt 1timme absolut hastighetskörning på ovalbana och räkna med att Team TODAxp kommer att finnas på plats.
Det gällande värdsrekordet i klass A II 5 icke överladdade bilar 750 till 1100 cc är 124,437 km/h.
Min dröm är att XP-trimma en SAAB 92 av 1950 års modell och slå ett nytt värdsrekord på flygande kilometern med den första bilmodellen som SAAB tillverkade.
Med 92:ans luftmotstånd och en motor som jag prepparerat på rätt sätt, så borde det inte vara något som hellst problem att komma upp i över 125 km/h.
Är det månne någon som känner till en lämplig 92:a som står och samlar dam någon stanns?///Niklas
Full fart i några miles först och sedan in i en mätningssträcka och därefter en låååååååång bromssträcka.
Jag har en kompis som var över och körde i höstas och han menade på att det var som att köra full fart genom evigheten, med i princip ingen fartkänsla alls eftersom ögat inte har några refensobjekt. Men varje mile så stod det två konor som man ska sikta emellan OCH DE KOM FORT!
Nu går han runt och mumlar något om att ”nu har jag licens att köra hur fort som helst”.
december 14, 2002 kl. 19:04 #80942Man körde liknande rekordförsök i Sverige bl.a i närheten av min hemtrakt nämligen på ”flygrakan” mellan Södra Sandby och Revinge. Bosse Ljungfeldt körde en Ford Anglia och en Mazerati i slutet av 50-talet och det beskrivs i TV-serien Hjulens hjältar som gick i TV i mitten av 80-talet. Vägen är fin och bred med asfalt så det gick säkert undan. Bondens mjölk fick man lösa ut eftersom mjölkbilen inte kunde komma in på den avstängda vägen. Kanske man skulle kunna göra en nostalgisk repris på dessa försök men det blir kanske knepigt att få de rätta tillstånden?
Min far körde flygande kilometern på motorcykel bl.a på en raka i Beddingestrand och vid Sandskogen i Ystad. Undan gick det med den hemmatrimmade cykeln.
/B
bengt@akesson-motorsport.se
/xpnicklas
Detta är kanske något, ingen 50a, men nästan!
92A-51
http://www2.blocket.se/view/817588.htm?l=0 -
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.
