Saab Sonett #123 (Renovering)
Forum / Övrigt / Projekt / Min bil / Saab Sonett #123 (Renovering)
- Detta ämne har 31 svar, 12 deltagare, och uppdaterades senast 2010-05-06 21:36 av
Tomas Rosendahl.
-
FörfattareInlägg
-
juni 19, 2008 kl. 07:59 #18121
Så var det äntligen dags att hämta bilen 🙂 . Leveransen var försenad ganska mycket pga att det är mycket som ska transporteras från USA nu när dollarn är låg. Den skulle levereras i container till Hallstavik ovanför Norrtälje. Fick telefon att den var på väg så det var bara att hyra ett släp och åka iväg. I samma container så fanns det ytterligare två bilar, en Cheva pickup och en riktigt fin Buick -53:a. Sonetten stod på en uppbyggd ställning av trä ovanför Chevan. Jag fick hoppa in i bilen för att styra den nerför rampen. Kunde konstatera att bromspedalen gick i botten och att det inte fanns någon handbroms men vi var rätt många som hjälpte till så det gick bra ändå.
Vi passade på att titta på Hasse ”Hudson” Johanssons anläggning. Han har byggt upp en autentisk 50-talsmiljö med bensinmack mm. riktigt häftigt :thumbup: .
Har inte hunnit att kolla skicket än på bilen, kan bara konstatera att det mesta verkar att vara med. Rost finns säkert så det är bara att ställa in sig på att :welder:
En rolig grej: När vi kom för att lasta ur bilen så kände vi igen en av killarna som var där, det var han som Fredrik köpte sin Sonett av 2003. Det visade sig att han var morbror till han som sålde den nya Sonetten i USA. Världen är liten.

Levererad 4 april från Long Beach

Californiaskylten med den gamla färgsättningen sitter på

Hasse Hudsons fantastiska garageplan

Lite skamfilad men glad att vara hemma i Sverige 🙂

Buick -53, den bilen var riktigt fin

På väg hem mot Tyresöjuli 30, 2008 kl. 19:49 #124717Nu är vi äntligen igång med renoveringen. Vi passade på att stå ute i det fina vädret och plockade isär bilen. Det har gått bra och bilen ser ganska bra ut, rosten finns i skarven mellan golv och hjulhusen samt runt handbromsspaken. Sen i trösklarna förstås.
Det som vi har kvar att plocka bort nu är hjulupphängningar och bakaxel.

Uppställningsfoto innan vi plockade ner bilen
Svetsen kommer nog att behövas :welding:
Alla kablar till instrumentpanelen är klippta rakt av, blir lite utmaning av få ihop 🙁
Tanken urplockad, bagagerumsgolvet är inte rostigt, bara skitigt
Bakom baklysena så ser man att bilen var silvergrå från början
Skönt att kunna vara ute och bre ut sig
Ett av däcken var Pirelli Cinturato, det typ däck som satt på när den var nyjanuari 4, 2009 kl. 22:11 #132956Har ägnat hela hösten till att bygga ett garage till bilarna och nu i julhelgen så blev det äntligen klart. Kändes rätt bra att kunna kånka in #123, som stått nerplockad ute under en press, in i verkstan.

Kom på att jag tagit en liknande bild tidigare. Skönt att det bara är en bil den här gången :sick:
januari 6, 2009 kl. 14:55 #133065Lycka till med projektet, ser ju inte så illa ut?
Funderade lite på faktumet att amerikanare är så förbaskat lata när de lackar om –> mkt maskerings tejp och lite demontering! Kanske är det bra? Då går det ju i alla fall att hitta tillbaks till original kulören! Hade det varit europeiska proffs i farten så hade det varit näst in till omöjligt.
januari 10, 2009 kl. 17:13 #133369Jonas: När det gäller #123 så stämmer det där med lackeringen verkligen. Bilen är ju silver metallic från början men man har inte ens brytts sig om att öppna huven när man lackade den grön så framför vindrutan så är den fortfarande silver.
Vi åkte till Linköping idag och hämtade Sonettklubbens jigg för att sätta upp bilen i när vi kapar och svetsar. Det var en rejäl klump som säkert vägde nära 200kg. Man skruvar fast bilen i länkarmsinfästningarna fram och bak. Några bilder:


januari 10, 2009 kl. 19:17 #133378Det är rätt med fixturen/jiggen gör det seriöst.
Den är inte så olik den fixtur som M GALLOIS svetsade ihop i Lyon, dock hade han hydraul fuktion på vissa inställningar!Lycka till och hoppas ni inte hittar för mycket… rost.
januari 10, 2009 kl. 23:51 #133401Ja det är EMS, det skulle kunna vara en ”personlig skylt”. Lite kul är det 🙂
januari 24, 2010 kl. 21:00 #151858Senaste halvåret så har det inte blivit så många timmar i garaget. Under den här tiden så har vi mest samlat på oss delar men nu så har vi kommit igång igen.
Bilen är krockad fram någon gång under sin livstid och höger hjulhus var ganska knöligt. Nu i helgen så riktade vi upp bilen och bytte ut plåten där. Nu ska vi fortsätta rostlagningen med att byta golv och trösklar. Vi håller på med motorn också. Den är nyborrad med nya kolvar och i helgen passade vi på att lacka den också. Så snart vi får vevaxeln så ska vi plocka ihop den också.
Lite bilder:






-
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.
