Tips och råd om övertäckning!
- Detta ämne har 20 svar, 12 deltagare, och uppdaterades senast 2009-08-30 12:21 av
gunnars.
-
FörfattareInlägg
-
augusti 16, 2009 kl. 12:59 #144050
Kan bara instämma, hade biltemas överdrag över min 93a och när det regnar var bilen lika blöt under täckningen som ovanpå.. rann rätt igenom.
Rena skiten med andra ord.
Kolla denna sida. CCtrading har nog kapell för alla önskemål, menyn högst upp till vänster. Allt från vanligt för inomhusbruk till regntäta.
http://www.cctrading.se/Tybond.asp
//MH
Att använda kapell utomhus är inte att rekomendera.Du får ändå såsmåningom en viss fukt innanför.Inga mängder men ändock.En annan nackdel är att att det sliter på lacken när det blåser ute.Jag har en bil som stod ute en vinter och där har grundlacken kommit fram,inget roligt.Nu var detta säkerligen 10 år sedan,men det var då de dyraste kapellen som gick att köpa och skulle inte slita på lacken.För inomhusbruk så har jag kört med Julas kapell som verkligen är prisvärda och påkostade.De sista kapellen köpte jag på Lidl.Visserligen tunn nylon men det får duga sålänge och grymt billigt.Om jag skulle ha bilen ute så skulle jag inte tveka på att köpa ett tältgarage istället.Finns såna med plats för en bil och dom är inte dyra alls.Stod och tittade på såna i helgen och blev imponerad över kvaliten med tanke på priset.Ett sådant köper jag nog snart. / Mats
Edit:Tror det var Tybond jag hade.Köpte dom från Jennico eller vad firman nu hetteaugusti 17, 2009 kl. 19:35 #144132Ha bilen ute? Jag har mina inomhus i 15-20 grader året runt, då funkar Biltemas kapell perfekt som ett rent dammskydd.
augusti 17, 2009 kl. 20:05 #144136Alla har inte så bra plats inomhus som du Michael :sad2:
Jag har provat Biltemas kapell i en lada på våra Sonetter en vinter. Fungerar inte bra då det blir kondens innanför. Nu använder jag inget täcke längre. Ser bara till att det är välvaxat, så fungerar en grundlig rengöring bra på vårkanten 😉
jag köpte ett silverfärgat överdrag på Jula som är som formsytt för en V4a. men precis som Mats ovan skrev, så blev lacken lite ytskrubbad på sina ställen. Ska den stå ute mer, så blir det under bar himmel hellre. Här är det bara några månader av surregnet, sen blir det ju ett fint snötäcke förhoppningsvis 🙂
augusti 17, 2009 kl. 23:52 #144146Finns antydan till fukt i lokalen blir kapellen lätt för täta–och växthuset är ett faktum med sura efterräkningar i form av det som nämnts här. Har några bilplatser i en lada ihop med några vänner, det är tämligen torrt, men vi har andra probs; fåglar som kommer in under taknocken och skitar ner nåt kopiöst. Lättviktspresenningar från Lidl, ÖoB
Rusta el liknande för ca 100:-/st är lösningen. Ligger bara löst på bilarna, knutna lite lätt i fälgarna. Resultatet? Ingen kondens,ingen ytrost, inga lacksskador, inget mögel inuti och ingen fågelskit på bilarna. Verkar bli helt lagom genomluftat.
Har testat dessa lågpris/lättviktspresenningar utomhus också, men där står de inte pall för blåsten särskilt länge.
De finns dock även valbara till högre pris men i bättre o starkare kvalitet hos nämnda butikskedjor.Våran hyresvärd(ladägaren) går ofta in i ladan och laddar bössan men tyvärr hjälper det bara ett litet tag…
GunnarS wrote:Hur länge har musselklubben möte här :duck:Gunnar
Tydligen behövde man retas lite för att få
några svar – i mitt fall så står bilarna i
isolerat kallgarage – brukar bara slå på
värmen när det skall :jobbar: därinne!Tackar så mycket för tips och råd – kan tänka
mig att fler än jag har haft nytta av denna
tråd!:thanks:
Gunnar
augusti 19, 2009 kl. 11:43 #144189En sak som jag kör med det är att ha en torrboll i bilen.
Har min bil numera i kallgarage under ett nylonkapell och
det funkar mot damm iallafall.
Går och kollar torrbollen nån gång men då vi har rejält med kallgrader
på vintern så ha vi väl inte samma problem med fukt.
Likväl så blir torrbollen full med vatten så nån nytta gör den nogaugusti 19, 2009 kl. 12:44 #144191Ja hemma hos mig vräker vi in enris i bilarna som står, och det verkar hjälpa!
-
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.