V4 sp3 låda
- Detta ämne har 25 svar, 7 deltagare, och uppdaterades senast 2001-04-19 10:08 av
Anonym.
-
FörfattareInlägg
-
Den frågan har vart uppe på maillistan.
Jag har för mig att sp3 är en ombyggd sp2, som sagt med längre etta.
Någon tipsade att det var någon rallyåkare som tog fram den i början av -80talet, men nu kommer jag inte ihåg vem.
Leta i arkivet till maillistan så hittar du nog.mars 27, 2001 kl. 19:13 #79031Hej!
Tillägger litet fakta om special 3 drevsatsen.
Uppfanns i början av 80 talet av Christer Steen (känd rallykusk bland annat i brittiska serien med Skoda) och hans pappa.
Skulle ha för mig att det var endast en sats om 60 stycken som tillverkades.
Denna special drevsats med lägre etta var främst tillverkad för lilla grupp a V4:or men kördes nog antagligen även i andra rally V4:or.
Har själv aldrig haft sådan drevsats och känner inte till någon annan som äger en sådan.
Skulle vara intressant att veta hur många fungerande special 3:or som finns i bruk?Saabhälsningar från Finland
mars 28, 2001 kl. 10:16 #79034Tack för rättelsen, Roger!
Låter häftigt att komma åkandes 80 på ettan….Hej fuling..
Dom sista V4:orna i Lilla grupp A varvade dom till 9000rpm, vad blir det med 6:35?? Det va en sån jag körde.Samma 2-3-4? Nja, det vill jag minnas att det inte var, det var mer än ettan som skilde, men jag har bestämt för mig det var svårt redan då med reservdelar, så det kan ju vara en växel utbytt efteråt mot sp2.
Mvh RHej Roger
Det skulle förvåna mig om det är mer som är ändrat i lådan än ettens drev.
Med byte av ettan drev blir stegen mellen 1:an till 2:an , 2:an till 3:an, 3:an till 4:an nästan lika. Om det skulle vara mer som är ändrat, vad skulle syftet vara?
Få bilen att gå fortare på 4:an?
Ännu tätare mellen växlarna?
Fart vid 9000, dela 75km/h med 8, ta svaret gånger 9 så får du se. :-)))) -
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.

