Tjerk Blümers
Forumsvar skapade
-
FörfattareInlägg
-
oktober 29, 2024 kl. 17:58 #518579
Nu till nästa lamp problem, men den är nog svårare att lösa tror jag.
Båda backlamporna är ur funktion. Dumt nog kollade jag aldrig om dom ens var hela, men det får bli imorgon isf.
oktober 29, 2024 kl. 17:57 #518578Alltid kul att faktiskt hitta problemen på saker. Men du hade rätt Bengt. Det var en lampa. Höger bak blinkers lampan hade bytts ut mot en 5 wattare istället för en 21 wattare.
Förmodligen hade dom bara en 5 watt lampa till hands. Bättre något än inget antagligen.
Nu har jag bytt den mot en 21 watt lampa och än så länge har blinkerslampan i instrumentet hängt med alla blinkningar, både höger och vänstersida.
2 användare tackade författaren för det här inlägget.
oktober 27, 2024 kl. 21:47 #518557Fortsätter lite mer ingående på allt igen imorgon om vädret tillåter. Snart blir det ändå vintervila för den, men man vill lösa saker, så man slipper ha mardrömmar om dom. 😂
oktober 27, 2024 kl. 19:03 #518554Från skarvhus 53 går två kablar till omkopplare 19.
Från den går en kabel till blinkdon 18.
Om säkring 4 skulle vara trasig, skulle inget fungera.
Både höger-vänster-fram-bak fungerar.
Blinklampan i instrumentet blinkar en enda gång när man väljer höger, men fungerar normalt när man väljer vänster.
Då hamnar jag vid just omkopplaren som det spökar i.
Eller så tolkar jag schemat fel, vilket inte är helt omöjligt för jag är ingen elektriker.
Huvudsaken är att alla lampor runtom bilen fungerar förstås, men det retar mig bara att varningslampan för blinkers beter sig som den gör.
oktober 27, 2024 kl. 13:50 #518547Kollat allt nu. Alla lampor är ok. Inte den minsta störning.
Men nu kollade jag i instruktionsboken och där finns ett elschema.
Som jag ser det med min begränsade logik, kan det inte vara annat än att det är spaken som är boven här.
Säkert något glapp i något kontakt.
Hade för ett tag sen isär en liknande spak fast på en Citroën och då ser man att det ska finnas någon typ av fett i den. Så nästa projekt är väl att försöka få ut den och eventuellt ta isär den för att se vad som spökar därinne.
oktober 26, 2024 kl. 23:14 #518537Testa att byta glödlamporna i armaturerna på höger sida. Kan vara dålig kontakt eller dåliga lampor som påverkar hela kretsen.
Jahapp. Jag kan ta loss och skifta glödlamporna från höger till vänstersida. Följer problemet med, då borde jag hittat orsaken. Tackar för den. Återkommer när jag har testat.
oktober 26, 2024 kl. 18:51 #518532Jaaaahappp. En till här som inte kunde hålla sig borta från Saab viruset. Bytte bort min Citroën ID19 idag mot en 1975 års Saab 95 i någon brun kulör.
Den verkar vara relativ oskruvad och i ett sånt där bruksskick som man brukar säga. Ingen showroom modell (men det ska den inte vara heller för då kan den lika gärna stå på museum).
Aldrig haft eller ens suttit i en Saab öht i hela mitt liv, så det var en underlig upplevelse. Att sitta lite snett bakom ratten är en sak, men det där met frihjulet…
Började genast tänka på mina första dagar bakom ratten av en lasbil av märket DAF som hade en osynkad låda där man efter lite trix och tankeverksamhet kunde växla utan att använda kopplingen.
Jag som har halvdålig kondition i just benen är det inte helt fel med denna tekniken.
Vad är tanken med denna bilen? Som den är, att hålla den rullande, ta ut på vår-sommar-höst på lite roadtrips exempelvis. Vem vet, packa ihop bilen och dra ut på picknick.
Bara något man har i drömmarna så att säga.
Bilder kommer väl så småningom när man har satt sig i detta nya klubb/forum landskapet.
Attachments:
-
FörfattareInlägg





