rattnav o spacerplattor
Forum / Modellspecifika forum / 95/96 V4 / rattnav o spacerplattor
- Detta ämne har 53 svar, 23 deltagare, och uppdaterades senast 2006-10-21 10:23 av
Anonym.
-
FörfattareInlägg
-
Anonymjuli 30, 2006 kl. 18:06 #14599
hej hej !!!
som första inlägg så skickar jag in 2 st inlägg/fråga…för det första, har läst att folk försöker få tag i rattnav till V4 det finns via mekonomen och skall passa till Luisi rattar m.m.
sen till den andra som handlar om spacer plattor, är det någon som fått tag i någora sådana från företag o.s.v. eller har ni som har andra sorts fälgar på era bilar gjort dem själv ???
och i så fall finns det någon som har en ritning på hur de ”ska” se ut med hyffsad ET som kanske kan passa med eller utan breddning av skärmarna…har läst endel i forumet men har aldrig lyckats läsa om det är någon som har fått tag i några
MVH Niklas
Niklas,
I de fall du ser andra fälgar på en Saab 96 så handlar det oftast om 4-bultat (samma mönster som Saab 99). Detta åstadkoms genom att montera bromsar från Saab Sport, som också har fyrbultat. Jag känner också till ett par bilar med ombyggda nav för 5×100 (samma cirkel som på nuvarande Saabar) men då handlar det om riktigt konverterade nav, inte spacers.
Spacers hoppas och tror jag ingen använder – det är lite för bonnigt för ett fullblod som en Saab 96!
Anonymjuli 31, 2006 kl. 09:41 #97087OK !!!
tack för svaren, är en ganska ny V4 förare, så jag måste fråga om rally sport är en standard V4 med lite andra finneser på ???
sen vet jag att spacers är lite ”bonningt” men det är ett ganska snabbt sätt att få på lite andra fälgar…. det var det jag tänkte mig.
finns det ingen mer som har några erfarenheter i detta ???Spacer är en platta som man lägger mellan fälj och nav för att öka spårvidden.
Görs den rätt är det INGET bonnit över det, mao styring på både nav och fälj.Det är även som nikke_76 är inne på att byta bultmönster med då fodras det rätt tjocka spacers.
Se bara till att ha bara styring mot fälj och nav är det lunkt.
Motståndsröresen(SBP) har väll åsikter om spacers, eller?Sen att öka spårvidden fram med spacer har några nackdelar, tex skrubbradien ökas som ger mer ryck i ratten vid ax.
Även vid broms men inte riktigt lika mycket. Även hjullagren får mer styrk.Till 96/95ans rätt udda bultmönster lär du få göra specerserna själv.
Anonymjuli 31, 2006 kl. 14:44 #97089Tack igen, jo jag läste det om skrubbradien i ett annat inlägg som du var med o skrev om, läste även där att det var någon som kanske kunde tillverka spacer plattor… så jag tänkte se om det var någon som visste något om detta ???
fuling: kan man inte få till det hyffsta bra om man ändrar framdäckens inställningar, vad jag har fått lära mig (självlärd, så det kanske är det som är felet :-)) så ska framdäcken på en framhjulsdriven bil vara lite innåt, då de drar utåt när man gasar på, om jag nu kan förklarar det någorlunda ???
jag tror säkert SBP kan ha åsikter om sådana spacer plattor 🙂 men får väll prova om inte annat.
Kolla här (Specialfälgar) eller här MH-styling
Jag har ingen aning om de har något för oss saabister men det kan vara ett sätt att lära mer.
[image]http://www.saabklubben.com/ubbthreads/attachments/571935-spacer_2.jpg[/image]
Spacers monterade på en rally-V4. Antar att ägaren tillverkat egna insexbult.
Det finns en kille i Karlskoga som annonserar i bl.a Bilsport om att han kan tillverka ”späijsers” på beställning efter kundens krav.
juli 31, 2006 kl. 21:13 #97092Den där kändes bekant på något sätt……
Nuvarande ägare har inte gjort ett smack, som ganska ofta, men föregående hade fått dem tillverakde av en kille på en mekanisk verkstad. Av det här ”märket” finns det nog bara 4 st. tillverkade i hela världen o de bygger ut, om jag inte missminner mig, 12mm.
Anonymaugusti 1, 2006 kl. 12:32 #97093Dicst: tack för bilden, har funderat på hur man inte ska bredda ut altför mycket om man använder orginal bultarna men nu ser jag ju en lösning som gör att de inte kommer att bredda alltför mycket, finns det mer bilder så är jag tacksam eller en länk där det finns mer bilder/lösningar…
nu spekulerar jag lite, men om dessa nu breddar ca 12mm kan man inte använda fälgar som har ET som motsvara breddningen på spacer plattorna ??? där av få in fälgarna lite mer…. eller är jag ute o cyklar igen ???
en liten fråga till vad har saab 99 för ET ???
augusti 2, 2006 kl. 09:59 #97097”http://web.telia.com/~u58605967/”
Skickade ett mail och frågade i går kväll och fick svar nu på fm.

”Hej.
Sånna spacers har jag tillverkat och då till 4-114,3 så det går eftersom SAAB V4 har 5-170 i bultmönster! Priset (ca:2000-2500kr) beror helt på hur tjocka du vill och kan ha?? Men det är nog bäst du ringer , lite lättare och förklara mm!070-5614453 Mvh Toni”Så det är bara att beställa
augusti 2, 2006 kl. 12:37 #97098haha vad komiskt!
Jag skickade också ett mail till dom igår kväll och frågade samma sak.
Och jag fick exakt samma svar! -
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.
