handbroms 900 -93

Forum / Modellspecifika forum / OG900 / handbroms 900 -93

  • Författare
    Inlägg
    • september 15, 2014 kl. 16:15 #24727

      Har en v-handbok ”Nyheter 900 -88” där justering av handbroms beskrivs utan att bl a behöva vrida kolven och där en gummiplutt sitter över justeringsskruven. Jag har en gängad kåpa nyckelvidd 14. Är det en ännu mer ändrad modell på handbroms? Blir nu mer gråhårig än jag är då wirar går lätt, kolvarna nerjusterade till lagom anliggning mot belägg/skivan och spaken har nästan inget spel (ett eller två hack). Fotbromsen ok, beläggen c:a 8 – 10 mm kvar MEN ”INGEN” HANDBROMSVERKAN!! I alla fall på asfalt. Grus ger ett däckmärke men knappast låsning. Vad kan vara fel? Om man byter belägg på denna modell skall man inte behöva vrida kolven då? Finns inget att vrida på kolven ändå. Är en utväxling mellan justerskruven och inre skruv mot kolven. Kugghjul i botten på oket??

        september 15, 2014 kl. 19:43 #198981

        Hej
        Innanför den gängade skyddskåpan sitter det en insex-skruv som du ställer kolven med, har för mig att man skruvar in insex-skruven i botten(utan våld eller förlängare)! sedan backar man 1/2-1 varv då ska det funka.
        Det är för övrigt samma ok på 9000.

        Lycka till

        Saab 9-5 kombi -07, 95 V4 -73, 95 de lux -63, mc Örnen 120cc -50

          september 15, 2014 kl. 20:07 #198982

          Är det lite trögt att skruva tillbaka kolven med justerskruven kan man hjälpa till mha att klämma lite försiktigt med en tving på kolven samtidigt som man skruvar på justerskruven. Skruvar man medurs ”nyper” kolven och moturs så ”släpper” kolven. Är det för trögt går mothållet sönder inuti oket för självjusteringen och handbromsen blir svag. Detta går att fixa om man tar ur kolven men det är väldigt skönt att slippa…

            september 16, 2014 kl. 05:53 #198990

            Man ska absolut INTE dra tillbaks kolvarna med justeringsskruven på baksidan. Det pallar inte gängan och är failure no 1 på dessa ok. Man måste släppa på skruven och sen trycka in kolven med andra verktyg.
            När man sen monterar så trycker man ut kolven med pedalen och justerar sen ut skruven så handbromsmekanismen kommer i fas.

              september 18, 2014 kl. 20:54 #199067

              Det är nog inte justering som är problemet utan att bromsverkan, trots justering, som är dålig. Kan det vara inre friktion i handbromswiren som är orsaken? På handbromsar på cyklar är det ju ofta så. Själva hävarmen går ju lätt och wirarna går lätt när de är obelastade. Men om de ”nyper” i höljet blir det ju ingen bromsning. Om jag ställer ställskruven för ”snålt” låser sig handbromsen på det hjulet.

                september 19, 2014 kl. 06:11 #199072

                Dum fråga kanske men har du slakat wirearna tills att hävarmen börjar röra sig? Annars får man för liten rörelse på wirearna vilket ger till följd att man inte får något att ”göra” på vid oket, typ allt eller inget…

                  oktober 23, 2014 kl. 20:18 #128259

                  Hallo 🙂

                  Vill bara rapportera en nyligen gjord erfarenhet….

                  Bromsok bak (med p-broms), återmontering av kolv efter byte av kolvpackning

                  Som nämns ovan får man trycka in kolven (använde hyvelbänken) SAMTIDIGT som man MOTURS skruvar på justerskruven så att kolven går in i cylindern.
                  Och det går tungt! Fick pressa rejält med hyvelbänken för att kolven skulle gå förbi packningen. Men det funkade om jag samtidigt var med och skruvade på justerskruven.

                  Sen vill jag varna 😈 för Saab:s servicemanual där det står att man ska skruva tillbaka kolven efter packningsbyte. Inget nämns om att sätta press på kolven!
                  Om man bara skruvar får man nog ta i så man förstör nåt som Stefan nämner ovan.

                  I alla fall min erfarenhet!
                  Men nu är jag nöjd 😛

                    oktober 23, 2014 kl. 20:27 #128040

                    Det är snudd på att de gamla Girling oken var bättre, i alla fall inte så förbaskad känsliga som dessa…

                    Mvh Johannes

                    Bor i Sjöbo, bra på gamla bromsar bl a!

                      oktober 24, 2014 kl. 06:57 #127965

                      Jag känner inte riktigt igen detta. Jag brukar skruva tillbaka skruven först och sen ta en polygrip och pressa tillbaka kolven bara. Så himla trögt skall det ju inte vara, då verkar det vara nåt annat som inte är bra. Har gjort enligt detta ett gäng gånger. Men det är klart, jag har sällan jobbat med gamla dåliga ok, har aldrig tålamod utan byter ofta ut dom direkt….

                        oktober 24, 2014 kl. 20:21 #125205

                        Känner inte heller igen problemet.
                        Har aldrig använt polygrip eller andra pressverktyg till dessa ok. Kanske har jag ett lättare liv som inte åker på saltvägar :CE

                        Visst har jag dragit sönder någon justering men då har det varit ok som redan är ur funktion, dvs handbromsen har slutat funka eller justeringen varit stum

                        Däremot brukar jag före besiktning motionera justerskruvar och kolvar och då brukar självjusteringen funka igen :wrench

                          oktober 25, 2014 kl. 08:17 #124891

                          Har heller aldrig behövt vålda in kolven, smörjer ni inte kolv och tätningar innan? Jag kletar på PBR Rubber Grease och då har det aldrig varit några problem, har nog haft isär och renoverat i alla fall 15 bromsok (fram+bak) utan att behöva pressa i kolvarna tillbaka, har tryckt med handkraft bara och skruvat på justerskruven (bak).

                          De ”gamla” bromsoken fram däremot tycker jag är jävla skit däremot, senast gick det åt 7st bromsok för att få ihop 2st bra. :mrgreen:

                            oktober 25, 2014 kl. 11:30 #124346

                            Tackar för alla synpunkter 🙂
                            Intressant fråga faktiskt…..

                            Jodå, jag har skaffat bromsfett, samma som joH900, men efter en diskussion på biltillbehörsfirman och en del ”googlande”, plus Saab-manualens arbetsbeskrivning, valde jag att bara använda det för det ”utvändiga” dammskyddet. Jag har haft isär bromsok förr och då alltid följt rekommendationerna att smörja in kolv, cylinder och tätningsringen kolv-cylinder med bromsolja. Och det har funkat bra.
                            Men i detta fall kunde jag ju ha provat med lite fett. Men man är ju lite försiktig när det gäller bromsar, verkar inte så bra med fett som kan lösas upp av bromsoljan. Men visserligen kommer ju denna olja ingenstans…om man tänker efter 😕

                            …………….. :TY

                          • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.