Reparation av CO/förgasare på verkstad???

Forum / Modellspecifika forum / 90/99 / Reparation av CO/förgasare på verkstad???

  • Författare
    Inlägg
    • november 4, 2007 kl. 20:42 #16987

      Först detta handlar om en Saab 90 årsmodell 85:a.

      Blev bara lite fundersam, har efter Besiktningen högt CO värde också drar bilen mycket bensin.
      Den skall in på rep för spindelleden som jag inte har tid å fixa själv och sen skulle dom även fixa CO och skall då säga till om hög bensinförbrukning med.

      Är det något jag bör kolla med förgasaren så dom verkligen fixar å inte gör nå fuffens som bara går igenom besiktningen? Lägre bensinförbrukning är rätt viktigt för min plånbok just nu 😛

      Eller finns det något annat jag kan hitta på som ni kan tipsa om, funderade på E85 om man skall börja köra på lite sånt men känns osäkert uppe i Luleå såhär på vintern, samt om massa slangar blir otäta pga. E85an så blir det så mycket jobb.

      Blyersättning har jag funderat lite över, är det något jag bör ha i min bil?

      Beroende på nu vad dom gör med förgasaren osv., så har jag funderat på att kolla alla packningar i förgasaren och membran å nål, kanske en ordentlig rengöring a den, är det jobbigt eller är det något man kan klara av om man bara är noggrann och läser i böcker om hur alltskall monteras isär/ihop osv?

      Läste även någonstans att byta till öppet luftfilter kan göra bilen lite piggare, men funderade då hur jag gör med det där röret som suger varmluft från där avgasrören går förbi, också går det ju som nå retur rör från toppen på bilen till filtret igen, vars kopplar jag in dom?

      Gud vad jag skriver, känns så dumt, som om jag inte en skall ha en bil för jag har så dålig koll. :sad2:
      Vill lära mig och jag älskar min Saab å vill vårda henne. :lecture:

      //Tommy Å

        november 4, 2007 kl. 21:01 #114100

        Det dom kommer att göra åt din förgasare på verkstaden är att koppla på ett instrument som mäter CO:halten och sedan justera på skruven som reglerar blandningen tills värdena blir bra. Thats it. Det bör även göra att bensinförbrukningen blir bättre.
        Om du vill kolla att verkstaden gör jobbet. Markera CO:justeringsskruven med nagellack eller nå´t innan du lämnar in bilen så att du kan se om dom justerat den eller bara tankat i en liter k-sprit.

        Men om du nu ändå ska bemöda dig med att ta reda på var justerskruven sitter så kan du ju lika gärna ta med en lämplig skruvmejsel till besiktningen och justera den själv medans bilen är uppkopplade till deras maskin tills besiktningsmannen är nöjd och spara dom pengarna om du nu har ont om den varan.

          november 4, 2007 kl. 21:23 #114106

          ett öppet fillter skulle jag inte slänga pengar på.
          satt ett i en 90 -87 jag hadde förra sommaren och det bara bröla.

          värmeslangen är ganska bra att ha på en förgasarbil.
          försökte åka utan den för några år sedan. den vintern var det nån vecka med -15 -20 ungefär och det gick inge vidare förgasaren frös igen helatiden

            november 4, 2007 kl. 22:22 #114113

            En idé är ju också att lämna bilen till en verkstad man litar på, antingen av egen erfarenhet eller bekantas.

              november 13, 2007 kl. 11:45 #114500

              Förgasaren fixade sig bra, från 5,8 till nu 0,5 i CO och den går riktigt bra.

              Fick inget svar direkt på detta.

              Funderade på E85 om man skall börja köra på lite sånt men känns osäkert uppe i Luleå såhär på vintern, samt om massa slangar blir otätaeftersom E85 sliter mer på gummi.

              Blyersättning har jag funderat lite över, är det något jag bör ha i min bil?

              /Tommy

                november 13, 2007 kl. 12:46 #114504

                Blyersättning behöver du inte, då H-motorn från och med 1985 har hårdare ventilsäten som klarar av bensin utan blytillsatser

                Klart du kan köra på lite E85 eller E75 som det egetnligen är vintertid. prova och se vad som går bäst, Börja med 10% e85 i tanken och sedan ökar du efter hur bilen uppför sig. Har för mig att maxgränsen är 30%, då ska bilen gå hyffsat ok. Ökar du så går motorn bara skit och tar en hel del stryk..

                Personligen skulle jag aldrig tanka E85 i min bil, med risk för att bli utpekad som en idiot så skirver ja detta. Använd oljeresurserna medans de finns, för har jävulen AL GORE rätt så tar den slut om 15 år…

                Saab 96 TT ´64, "Sportbulan"
                Saab 96 TT ´65 "PruttIngvar"
                Saab 99 GL ´83 "Tant Brun"
                Saab 900 Turbo cabriolet ´87 "TureTurbo"
                Saab 900i ´88 "Prins Charles"
                Saab 9-3 SC, 2.0t ´09

                Skämsbil:
                Renault Zoe ´22

                Kassör Svenska Saabklubben samt medlem i Bakrutans redaktion

                  november 13, 2007 kl. 17:44 #114515

                  Lars Söderlund: Varför bli utpekad som idiot? Dom flesta bilar här på forumet är ju födda på bensin och är tillverkade för det och det är väl i sej inget fel att bara köra bensin och inte gå i andra ”tankar”… var och en ska få ha sin egen åsikt… Tryckfriheten 😛 :D, men det kan va kul att exprimentera lite…

                  Wortex2k: var försiktig med laboreringen men E85 och förgasar-saab! tror du gör bäst i att låta 90:an gå på bensin som den förgasaren är tillverkad för, jag har många gånger blivit ”påhoppad” med mina tankar och kunskaper om E85, etanolen är lite lurig, efter många praktiska försök så visar det sig att TANKEN ej tar skada av etanolen, dock kan vissa plaster och gummin ta skada, värst är slangarna runt tanken av gummi, membranet håller inte så länge i förgasaren heller, det som du måste göra för att få ett hållbart system är att sätta dit en sorts membranlös förgasare, ex. weber eller dyligt, och då drar priset iväg, samt att du måste byta ut sug och retur ledningarnas gummislangar, helst plana toppen för, bäst fungerar det på insprutningsmaskiner. fråga i PM om du undrar något speciellt

                    november 13, 2007 kl. 19:07 #114523

                    Är tanken av plåt klarar den sig med E85 bränsle.
                    Äldre plasttankar kan klara sig flera år fyllda med E85 men till slut ger de upp.
                    Jag skulle inte chansa med E85 i en äldre plasttank.
                    Även en nyare plasttankar läcker kolväten så jag tror att dagens utsläppskrav i kalifornien kräver plåttank!

                    Sabbe

                      november 13, 2007 kl. 21:24 #114534

                      Tackar för alla bra svar, blir inte E85 😛 hehe lät väldigt mycket som om nakdelarna väger mer än de få fördelarna 😛

                      Får våra bilen med fin olja osv istället 😛 hehe.

                      Har iaf införskaffat mig i ett någorlunda komplett verktygsset med skiftnycklar å allt vad som nu var i lådan så nu blir det å byta växelådsoljan som jag tänk länge 😛 QS Quadro super lube nånting skulle vara bra.

                      //Tommy

                        november 14, 2007 kl. 08:17 #114545

                        Min bror hade en 900 GL -86 med Strombergförgasare. Byte av nål o munstycke gav betydligt lägre bränsleförbrukning och en bil som gick bättre. Det är länge sen jag bytte men jag vill minnas att jag lånade verktyg att pressa i munstycket med. Nålen var också om jag minns rätt ställbar i höjd, en stjärnmejsel slipades så att spetsen försvann och sen slipade jag spår in i klingan, tog jag sen bort dämpkolven och stack ner verktyget så kunde man skruva nålen upp och ned och finjustera blandningen.

                        Men som sagt, det var länge sen och jag kan minnas fel på nån detalj, rätta isåfall.

                      • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.