Saab 96 -60 (93 F enligt papperen)
Forum / Övrigt / Projekt / Min bil / Saab 96 -60 (93 F enligt papperen)
- Detta ämne har 25 svar, 14 deltagare, och uppdaterades senast 2010-06-29 04:43 av
Morten S..
-
FörfattareInlägg
-
Hej!
Har äntligen köpt mig en tvåtaktare, en Saab 96 -60 som enligt papperen är en 93 F. Änsålänge står den insnöad i ett garage men när dagsmejan har gjort sitt och lite regn har spolat bort saltet från vägarna är det dags att hämta hem pärlan.
Jag har inga egna bilder på bilen men hoppas att förre ägaren inte tar illa upp om jag använder några av hans bilder.
Målsättningen är i första hand att få bilen igenom besiktningen och förhoppningsvis hinna köra lite under sommaren.
Nya fina gröna kederlister är beställda, längre än så har jag liksom inte kommit än.Willebrandt har en saab 96 60 hos min mormor faktiskt. Far och jag hämtade den vid Broby och på papprerna så stod det också att det var en 93 F. Var själv ute efter en 93 och såg min chans men blev nästan ledsen när jag såg att det var en 96.a 🙂 Men nu har den saaben kommit i bra händer. (inte mormors händer alltså, bara står där så länge)
Lycka till med projektet!
Vil det si at disse tidlig 96 også ligger inne i statistikken over produserte 93F (ca 11700) ?
Jeg fikk denne informasjonen fra Saab for endel år siden (vedrørende min bil):
[color:#FF0000]Saab 93 F chnr 77218: Tillverkades 1:a april 1960. Det var en av de sista 93:orna vi byggde.
Den sista byggdes 20 april. Vi tillverkade c:a 40st per dag under våren 1960. F = framkantshängda dörrar.[/color]Det vil si at det da er produsert 7-800 biler etter min.
Mins ikke hva det siste offisielle chr for 93F er. Noen som har det?Been a Saab owner since 1987.
I have owned at least 50 Saabs, mainly older Saabs.1960 93F
1967 96 Monte Carlo 850
1975 96 V4
1989 900i 8V 5 dørs
1992 900S 5 dørs
2008 9-3 SC Aero ttid
2009 9-3 SC tidDet gör absolut inget Fredrik, du får lägga ut de andra med, Tor-Björn N och jag har diskuterat denna bil i hans tråd om tidiga 96:or.
Den har chassi nr 111916 och jag har nästan hela historiken på bilen, den har gått i Uddeholm där jag är född sedan ny, har pratat med första ägaren och bilen är helt och hållet rätt.
Fredrik C. Gratulerar till en tidig 96-a, är det originalfärg och vad heter färgen i så fall? Det kan vara samma färg som min 93 F hade före omlackering.
Och om du någon gång bestämmer dig för att byta ut klädseln på framstolar och dörrsidor så är jag också intresseradHej Ingvar, har du tittat här?
http://temp.saabklubben.nu/farger/farger.shtml
Den är såvitt jag vet ej omlackerad. Jag tycker den färg som stämmer bäst överens när jag tittar på min datorskärm är brunbeige, färgkod Y2. Den fanns som val för 93 ch.nr. 49801-77722 (?) och för 96 tom chassinr 168000 tydligen. Detta är också den enda bruna färg som stämmer för min del map chassinr.
Såg att både Rodder76 och Ingvar K var intresserade av inredningen. Den kommer nu sitta kvar i den här bilen men jag snubblade över den här annonsen idag:
http://www.tradera.com/Komplett-inredning-till-Saab-2-takt-auktion_301910_110489157
Den kanske kan vara av intresse? Även om den inte direkt såg perfekt ut så går det nog att rädda till ett ganska helt och snyggt intryck.
MVH // Fredrik
Vilken déjà vu. :light:
Jag har åkt många gånger i en sån där beige Saab. Med precis en sådan inredning, beige panel och allt! En släkting, tillika granne, hade en sådan, medan vi hade en 93B i samma beiga färg. Två beiga – hudfärgade (!) – Saabar i två hus intill varandra. 🙂
Men det var väldigt länge sedan jag såg någon i den färgen nu. Var den så ovanlig?
Läcker bil! 🙂
-
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.